„Ja też mogę...” – cykl warsztatów rozwojowo-artystycznych dla dzieci” Fundacji „Ten Czas” z Mrągowa - Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży

Idź do spisu treści

Menu główne:

Działaj Lokalnie > Działaj Lokalnie - Regranting z Gminą Miasto Mrągowo
LOKALNY KONKURS GRANTOWY W RAMACH PROGRAMU „DZIAŁAJ LOKALNIE IX” 2015 REALIZOWANY PRZEZ STOWARZYSZENIE POMOCY DZIECIOM I MŁODZIEŻY OŚRODEK DZIAŁAJ LOKALNIE W RUCIANEM NIDZIE DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW GMINY MIASTO MRĄGOWO, UL. KRÓLEWIECKA 60 A , 11-700 MRĄGOWO, REPREZENTOWANĄ PRZEZ OTOLIĘ SIEMIENIEC, BURMISTRZA MIASTA MRĄGOWO W RAMACH PROGRAMU „REGRANTING W ZAKRESIE PROMOCJI GMINY MIASTO MRĄGOWO” W KOMPONENCIE "SPORT ZMIENIA MRĄGOWO"

Kilka słów o projekcie „Ja też mogę...” – cykl warsztatów rozwojowo-artystycznych dla dzieci” Fundacji „Ten Czas” z Mrągowa, dofinansowanego ze środków Programu "Działaj Lokalnie", którego operatorem jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży w Rucianem Nidzie.
 
Grupa jest już po części warsztatów artystycznych, tanecznych i wokalnych, połączonych z autoprezentacją i  świadomością ciała.
Zainteresowanie spełniło, a nawet przeszło oczekiwania i plany Organizatorów :-)
Lista uczestników (12 osób) zapełniła się już w drugi dzień od emisji ogłoszeń w Internecie, w radiu, portalu informacji turystycznej,   lokalnej telewizji Mrągowo 24 oraz zwykłej poczty pantoflowej. Ku naszej uciesze wszystkich powstała lista rezerwowa.
 
Krótka relacja:
„Warsztaty prowadzone były przez  mgr Justyna Zapałę, mgr  Marta Szymborską -  autorskim programem warsztatowym przy wolontarystycznym wspomaganiu mgr Ewy Magdaleny Kolińskiej, muzyka Adama Palmę i koordynatora Wojciecha Kolińskiego.
Zajęcia rozpoczęły się blokiem zabaw integracyjno - ruchowych. Dzieci wykonały naklejki z własnym imieniem i naklejały na siebie, przedstawiały się, wyklaskiwały swoje imię, każdy w innym rytmie. Były zabawy z rytmiką, w zależności od dynamiki i tempa uczestnicy musieli odpowiednio się zachować (od pozycji „start” leżąc na ziemi, do "rozwiniętego kwiatu").
Zabawy z rytmem, naśladowanie rytmów - grupa powtarzała zadany przez prowadzącego rytm z możliwością sposobu powtarzania raz klaszcząc rękami, raz tupiąc nogami, lub chodząc.
Przysłowia z rytmem - przysłowie (albo wymyślone przez wszystkich zdanie) musiało być przedstawione w różnej postaci - mówionej, chodzonej, wyklaskanej, gdzie każdy ma do wyklaskania tylko jeden dźwięk.
Potem przyszedł czas na  autoprezentację i zabawy teatralne. Uczestnicy wymyślali zdanie na swój temat i mieli za zadanie pokazać je słowem, ruchem, dźwiękiem innym dzieciom.
Dalej  - prace rysunkowe o sobie (ze zwróceniem uwagi na zainteresowania, jaki mamy talent) – opowiadanie o tym, prezentowanie się, prace były wywieszone w sali, każdy uczestnik wymieniał się spostrzeżeniami na swój temat i innych – co się podoba, na co zwrócił uwagę.
Praca w grupach -  każda grupa dostała temat i układała  scenariusz tematycznej etiudy teatralnej. Na koniec przedstawiała ją wszystkim uczestnikom, otrzymując fachowe  sugestie od instruktora, co ewentualnie poprawić, na co zwrócić uwagę, jak widzi i jak na konkretne zachowania reaguje publiczność.
Piosenka i ruch: nagranie, przygotowane specjalnie przez Adama Palmę (najlepszy polski gitarzysta akustyczny) - uczestnicy po wysłuchaniu narysowali swoje skojarzenia na kartkach, potem mieszali rysunki. Następnie każdy losował jeden i próbował odgadnąć, o czym myślał autor pracy, można było to pokazać.
Uczyliśmy się refrenu piosenki - najpierw mówić, potem mówić i klaskać, a na końcu śpiewać z  mikrofonem. Była wesoła improwizacja ruchowa do piosenki – każdy sam, a potem powtarzając ruchy po poprzedniej osobie.
Wykonaliśmy krótką choreografię do nagrania. W miejscach, gdzie nie śpiewamy, uczestnicy wykonywali tzw. perkusję ciała.
Na koniec orkiestra (każdy z uczestników używał innego instrumentu): grzechotki, klekotki, pudełka z ryżem, folie, perkusja, kachoń, etc. 
Z reakcji i relacji dzieci oraz rodziców widać było wspaniała zabawę, dzieci trochę wymęczone, ale zadowolone, czekają z niecierpliwością na kolejne spotkanie. Nie ukrywały też, że bardzo interesującym punktem były przerwy na posiłek i słodycze :-). Widać było wspaniałą zabawę i prawdziwą radość z poznania nowych osób.
Grafik koncertów naszych finałowych artystów i fotografa jest dość napięty, ale wszystko już dopięliśmy i pasuje.
Kolejne warsztaty odbędą się 10 października, będziemy m.in. „szlifować” piosenkę z artystą, pracować z fotografem w studio,  a charytatywny koncert finałowy z udziałem gwiazd: Eweliny Flinty i  Adama Palmy oraz naszych uczestników odbędzie się 24 października.
Piosenka przygotowana przez gwiazdy i uczestników warsztatów to na razie niespodzianka dla pozostałej publiczności.”
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego