Dobre wieści z projektów - Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży

Idź do spisu treści

Menu główne:


Dobre wieści z projektów FIO :)
Grupa nieformalna "MAZURSKIE WILKI " przy Stowarzyszeniu MONAR Ośrodek leczenia Terapii  Rehabilitacji Uzalenień w Gaudynkach 
Projekt „Zachwyćcie się Mazurami”


Na początku zorganizowano warsztaty w sali ośrodka. Uczestnicy wzięli także udział w biwaku. Nieodłącznym elementem solidnego biwaku jest spanie w namiotach i spływ kajakowy - pogoda dopisała, było słonecznie i ciepło. Następnie na terenie ośrodka odbył się turniej piłki nożnej. Walka była bardzo zacięta, niestety puchar kierownika opuścił teren ośrodka - niestety są lepsi ;) Ale nikt się tym nie przejmuje, najważniejsze, to dobra zabawa. Na osłodę smutków po przegranym meczu, odbył się grill pod lipą. Wszyscy byli zadowoleni i było bardzo miło. Ostatnim z wydarzeń była wycieczka do malowniczego Kadzidłowa.
Grupa nieformalna "TERLIK TEAM MMA MIKOŁAJKI "
Projekt „Sport dla każdego”


Bo sport to zdrowie!
Z takiego założenia wyszli członkowie grupy Terlik Team, uprawiający sporty walki.
Koordynator projektu wyszedł z inicjatywą stworzenia atrakcyjnej oferty zajęć pozalekcyjnych dla Mikołajczan i nie tylko poprzez wykorzystanie różnorodności proponowanych sportów walki i samoobrony w okolicznych ośrodkach i klubach sportowych. 
Realizatorzy stworzyli fantastyczne miejsce do spędzania wolnego czasu wakacyjnego, co więcej stali się alternatywą dla innych, popularnych sportów, jak na przykład piłki nożnej. 
Przedsięwzięcie uzmysłowiło, że mimo braku drużyny, w której się gra, bo sztuki walki należą do sportów indywidualnych, zawodnicy mogą stworzyć zespół, zjednoczyć się i lepiej poznać. Podział uczestników na grupy wiekowe pozytywnie wpłynął na ich zachowanie. 
Spotkania z trenerami uświadomiły zawodnikom, że sport to nie tylko walka i ćwiczenia fizyczne, ale także zdrowa dieta, kondycja psychiczna i ciągłe samodoskonalenie.
W ramach projektu zostały kupiono stroje i sprzęt sportowy; uczestnicy wzięli udział w warsztatach dotyczących bezpieczeństwa w wodzie i na wodzie oraz dotyczących unikania urazów i kontuzji podczas treningów, co skutecznie podniosło znaczenie UKS Jiujutsu Terlik Team w okolicy; zajęcia odbywały się także w Piszu.
Kolejne info od grupa nieformalnej "Aktywny Wąglik" przy Piskim Stowarzyszeniu Pomocy Społecznej "Razem..."
Projekt „Wąglik to wirus aktywności”

W sierpniu odbyły się kolejne warsztaty malarskie w ramach projektu „Wąglik to wirus aktywności”. Organizatorzy ogromnie się cieszą, że pomimo upału, udało się zgromadzić liczną grupę uczestników. Warsztaty uwolniły ukryte talenty i drzemiący w dzieciach i dorosłych potencjał artystyczny. Pracę zbiorową, stworzoną na płótnie, można podziwiać pod wiatą na boisku w Wągliku.
Grupa nieformalna "Artyści Artystom"
Projekt „Kolonia Artystów”
Podczas projektu zrealizowanego w okresie od 24.04.2015 — 01.08.2015 stworzony został profil internetowy „Kolonia Artystów Ruciane-Nida", którego zadaniem było zgromadzenie sympatyków przedsięwzięcia oraz prezentacja ciekawostek związanych z historią naszego regionu, z naciskiem na twórców działających w okresie przedwojennym.
Punktem kulminacyjnym projektu, było zorganizowanie w dniach 24.07. - 01.08.2015 Pierwszego Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko - Rzeźbiarskiego „Kolonia Artystów" Ruciane-Nida 2015, w trakcie którego, grupa dziesięciu artystów tworzyła rzeźby oraz obrazy o tematyce ukazującej piękno naszego regionu.
W dniu 01.08.2015 na Stadionie Miejskim w Rucianem-Nidzie zorganizowana została wystawa poplenerowa, ukazująca rezultat działań twórców. Wspomniane wydarzenie cieszyło się dużą frekwencją oraz zainteresowaniem mieszkańców. Całość odbiła się echem w mediach („Artystycznie o Mazurach" Tygodnik Piski NR31 (330) 06.08.2015- 12.08.2015).
Powstałe dzieła stały się ozdobą miasta oraz gminy. Podniesiona została lokalna świadomość i wiedza historyczna dotycząca sztuki. Mieszkańcy oraz turyści otrzymali atrakcję turystyczną w postaci ciekawej imprezy kulturalnej, co przyczyniło się do integracji lokalnej społeczności, wzmocnienia solidarności przez nawiązania do wspólnych tradycji, przekraczania podziałów miedzy ludźmi, lepszego poznawania grup mniejszościowych i ich tradycji.
Projekt przyczynił się do stworzenia miejsca do działań twórczych jak i kreowania wizerunku Rucianego Nidy, jako miejsca sprzyjającego działaniom kulturalnym.

 Projekt został zrealizowanypod wodzą pana Piotra Bogdaszewskiego.
Grupa nieformalna "Cyrkowe Głowy" przy Stowarzyszeniu "Miasto Jana"
Projekt „ArcyCyrk - pedagogika cyrku jako alternatywna forma pracy z dziećmi i młodzieżą”
Celem projektu było wzmocnienie aktywnych zachowań społecznych oraz zmniejszenie niekorzystnych form spędzania wolnego czasu poprzez wzrost różnorodności zajęć pozaszkolnych i wykorzystania pedagogiki cyrku, jako innowacyjnego narzędzia pedagogicznego do wspierania ogólnego rozwoju tych, którzy podejmują się nauki działań cyrkowych.
Uczestnicy zajęć chętnie wracali na warsztaty, angażowali sie w dzialania, aktywnie spedzajac czas podczas zajęć. W ramach projektu przeprowadzono cykl 14 warsztatów, po 2 godziny warsztatowe każdy. Wśród nich znalazły się między innymi zabawy z chustą animacyjną i tunelem, warsztaty balonowe i bańkowe oraz zajęcia z akrobatyki. Powstała także grupa na Facebooku „Kolorowo zakręceni - grupa cyrkowa”.
Grupa nieformalna "Mieszkańcy Szestna" przy Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ziemia Mazurska"
Projekt „Szestno - średniowieczna wieś”
Zrób sobie zdjęcie w średniowiecznych dybach!

Tablice informacyjne zostały przygotowane, ławki kupione,  a praca nad drewnianymi dybami wre.  Do końca sierpnia na terenie ruin zamku w Szestnie zostanie zamontowana mała infrastruktura turystyczna. To efekt realizacji zadania „Szestno-średniowieczna wieś”.

Mieszkańcy Szestna wspólnie z pracownikami Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej opracowali teksty na tablice informacyjne. Te zostały już wykonane i czekają na montaż. Podobnie jest z drewnianymi ławkami. Drewniane dyby, które docelowe mają służyć jako miejsce do zrobienia pamiątkowego zdjęcia z Szestna zostały zlecone doświadczonemu stolarzowi. Mała infrastruktura turystyczna do końca sierpnia stanie na terenie ruin jedynego w powiecie mrągowskim zamku krzyżackiego. Trwają również pracę nad e-ulotką o Szestnie. Publikacja zostanie wzbogacona zdjęciami ze średniowiecznego festynu, który zaplanowany jest na wrzesień. Spotkania robocze w sprawie imprezy podsumowującej projekt odbędą się na początku miesiąca.
Grupa nieformalna "Aktywny Wąglik" przy Piskim Stowarzyszeniu Pomocy Społecznej "Razem..."
Projekt „Wąglik to wirus aktywności”
Wakacje na wsi nie muszą być nudne!

Dobrym przykładem na to są mieszkańcy wsi Wąglik, którzy po pozyskaniu dofinansowania z programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Warmia Mazury Lokalnie” zorganizowali cykl interesujących letnich spotkań i warsztatów, których celem jest integracja i pobudzenie aktywności społecznej ich wiejskiego środowiska.
W okresie od maja do września, w ramach zaplanowanych działań, mieszkańcy tworzyć będą miejsce spotkań na boisku wiejskim, zorganizują spotkania tematyczne, na których, między innymi przy udziale historyka, analizie poddana zostanie geneza intrygującej nazwy miejscowości oraz historia jej założenia i legendy związane z dziejami regionu, a także cykl warsztatów plastycznych i rozgrywek sportowych dla dzieci i młodzieży.
W jedną z ubiegłych sobót (18 lipca), odbyły się pierwsze warsztaty malarskie, na których zarówno dzieci, jak i starsi mieszkańcy naszej wsi „zarażali się wzajemnie wirusem aktywności”, tworząc wspólnie swoje małe dzieła sztuki w postaci kamieni malowanych farbami akrylowymi, stanowiących symbol całego projektu. Przeprowadzono również pierwsze prace związane z budową ogniska i zagospodarowaniem terenu wokół niego na placu przy boisku wiejskim.
W celu aktywnego włączenia mieszkańców do programu, ogłoszony zostanie, między innymi, konkurs na najlepszą fotografię związaną z Wąglikiem i jego historią.
W planach na najbliższe tygodnie znajdują się kolejne spotkania tematyczne „PRZY OGNISKU”, urozmaicone atrakcjami dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców i przyjaciół wsi Wąglik.
Szczegółowe informacje na temat realizowanego projektu można uzyskać na facebooku pod hasłem:
"WĄGLIK TO WIRUS AKTYWNOŚCI".

Organizatorzy projektu zapraszają do Wąglika :)

Grupa nieformalna "Pogoda Dzieciom" przy "Mazurskiej Fundacji Pogoda Dzieciom"
Projekt „Lato aktywne - lato bezpieczne
Projekt realizowany przez grupę nieformalną Pogoda Dzieciom z Orzysza. Jego celem jest promowanie bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności, w szczególności w rodzinach wielodzietnych, poprzez innowacyjne zajęcia edukacyjne dotyczące ochrony życia z zakresu udzielenia pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego oraz pobudzenie i wzrost świadomości w zakresie odpowiedzialności za własne i cudze życie. Realizacja projektu miała duży wpływ na integrację i aktywizację mieszkańców do wspólnych działań. W ramach projektu odbyły się już trzy spotkania, z czego każde cieszyło się dużym zainteresowaniem. W projekcie wzięło udział pięćdziesięciu uczestników. W piątek 26 czerwca rozpoczęliśmy realizację projektu "Lato aktywne-lato bezpieczne". Pierwsze spotkanie dla rodziców i opiekunów, dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej, odbyło się w pawilonie Świetlicy Środowiskowej w Orzyszu. Dzięki przeprowadzonym przez zespół ratowników medycznych warsztatom, uczestnicy projektu zostali przeszkoleni zarówno w zakresie teoretycznym, jak i praktycznie przygotowani do udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach zagrożenia życia. Dnia 01 sierpnia b.r. odbyło się drugie spotkanie z dziećmi i ich opiekunami pod nazwą "Dzień Pirata". Mieli oni okazję uczestniczyć w warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wziąć udział w grach i zabawach prowadzonych przez sympatyczne piratki. Dnia 08.08.2015r. na plaży "Irys" w Orzyszu odbyło się kolejne (trzecie) spotkanie. Przy ponad 35 stopniowym upale dzieci wraz ze swoimi opiekunami uczestniczyli w pokazie ratowników medycznych/wodnych oraz brali udział w grach i zabawach w wodzie. Ponadto dzieci dostały upominki od naszych sponsorów oraz cukierki od prowadzących warsztaty ratowników. Na uczestników projektu czeka jeszcze ognisko, na którym zostaną wręczone podziękowania i dyplomy, oraz nagrody dla osób biorących udział w konkursie plastycznym o tematyce bezpieczeństwa w czasie wakacji oraz pamiątkowe zdjęcia. Projekt realizowany jest dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie oraz życzliwości lokalnych sponsorów, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży oraz Mazurską Fundacją Pogoda Dzieciom.
Fundacja Inkubator Kreatywności
Projekt „Ekomuzeum Marcinkowo w obiektywie
W ramach projektu odbyły się już zajęcia fotografii, gdzie amatorzy mieli możliwość podszkolenia się w wykonywaniu zdjęć dzięki wskazówkom profesjonalisty.
Wspólnie wykonywali zdjęcia najpiękniejszym zakątkom wsi Marcinkowo i zgromadzona została pokaźna kolekcja cudownych zdjęć m.in. zdjęcia cmentarzy, parku i jezior.
W chwili obecnej składany jest właśnie folder Ekomuzeum ( dwa szkice w załączniku) , w którym umieszczone zostaną zdjęcia wykonane przez mieszkańców wsi.
We wrześniu planujemy zorganizować zebranie wiejskie na które zaprosimy Wójta Gminy Mrągowo, Sołtysa wsi Marcinkowo oraz mieszkańców
w celu podsumowania projektu. Na spotkaniu tym planujemy nagrodzić wszystkich aktywnych uczestników ww.projektu, wręczając im gadżety reklamowe (kubki, długopisy i ekotorebki z logo wsi Marcinkowo).
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego