Lokalne Partnerstwa PAFW/ ASOS - Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży

Idź do spisu treści

Menu główne:


LOKALNE PARTNERSTWA PAFW
„MAZURSKI INKUBATOR TRADYCJI REGIONU”

Miło nam, iż w lipcu 2012 r. Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży wraz z tworzonym przez siebie Partnerstwem z gmin: Ruciane-Nida, Pisz, Mikołajki i Biała Piska, otrzymało dofinansowanie w ramach prestiżowego Programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i we wrześniu 2012 r. rozpoczęło realizację Projektu „Mazurski Inkubator Tradycji Regionu”. Głównym operatorem tego Programu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.

Pragniemy przypomnieć, że w marcu 2012 r. zainicjowaliśmy stworzenie Lokalnego Partnerstwa PAFW w gminach: Ruciane-Nida, Pisz, Biała Piska i

Mikołajki. Zdecydowaliśmy, że wybierając temat nowego przedsięwzięcia, sięgniemy do czegoś, co jest wspólne dla wszystkich gmin partnerskich. Postawiliśmy na tradycje regionu, a dokładniej legendy i podania związane z naszą mazurska ziemią. Zależało nam, aby temat zaciekawił zarówno młodych, jak i starszych, bo chcemy łączyć pokolenia w pracy i zabawie. Projekt „MITR” pozwala wykorzystać doświadczenie i wiedzę seniorów z pomysłowością juniorów, pozwala na pełna integrację międzypokoleniową. Podstawowym efektem naszego przedsięwzięcia będzie Mazurska Gra Terenowa, oparta na legendach mazurskich, przeprowadzona w każdej z partnerskich gmin. Stanie się ona doskonała okazją do poznania historii regionu, aktywności fizycznej, wspólnej pracy i zabawy.


Nasz projekt realizujemy od 1 września 2012 r. Wykonaliśmy już dużą pracę, a najważniejsza jej część to warsztaty:


rękodzieła artystycznego, literackie, kulinarne, spotkania z artystami ludowymi, ogłoszenie konkursu plastycznego, piesze wycieczki wstępnie przygotowujące trasy gry terenowej.

Co jest dla naszego partnerstwa najważniejsze? Zapewne współpraca międzypokoleniowa w oparciu o budowanie tożsamości regionalnej. Dlaczego? Ponieważ taka współpraca przyczynia się do aktywności i młodzieży i seniorów. Starsi młodym pokazują poprzez nieformalną edukację regionalną, jak ważny jest patriotyzm lokalny i przywiązanie do regionu. Młodzi przekonają się, że mogą realizować marzenia w swoim miejscu zamieszkania.

Co jest dla naszego partnerstwa najważniejsze? Zapewne współpraca międzypokoleniowa w oparciu o budowanie tożsamości regionalnej. Dlaczego? Ponieważ taka współpraca przyczynia się do aktywności i młodzieży i seniorów. Starsi młodym pokazują poprzez nieformalną edukację regionalną, jak ważny jest patriotyzm lokalny i przywiązanie do regionu. Młodzi przekonają się, że mogą realizować marzenia w swoim miejscu zamieszkania.I CO DALEJ? MAZURSKI INKUBATOR TRADYCJI REGIONU.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży jako lider Projektu regularnie organizuje spotkania partnerskie, które służą podsumowaniu dotychczasowej pracy, wymianie doświadczeń, ale także wspólnemu rozwiązywaniu trudności. Obok tego utrzymujemy kontakt z gminnymi liderami, którzy w swoich miejscowościach tworzą sekcje zadaniowe, takie jak promocyjną, konkursową, fotograficzną, literacką, kostiumową, logistyczną i ewaluacyjną.Przed nami jeszcze wiele wyzwań. Wiosna i lato będą bardzo pracowite. Finał projektu zaplanowaliśmy na sierpień 2013 r. Będzie to wielkie święto z udziałem wszystkich organizacje partnerskie, mieszkańców powiatu piskiego i turystów. Zapraszamy już teraz na uliczny happening i inscenizację kończącą projekt, których głównymi bohaterami będą barwne postacie z mazurskich lasów i jezior. Będziemy informować Państwa o dalszych postępach w realizacji projektu.Dziękujemy Panu Mieczysławowi Kalskiemu, za zrobienie oraz udostępnienie nam zdjęć.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego