Opis projektów z roku 2014 - Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży

Idź do spisu treści

Menu główne:

PROJEKT REALIZOWANY JEST W PARTNERSTWIE 5 OŚRODKÓW I 2 ORGANIZACJI WSPIERAJĄCYCH
NA RZECZ MIESZKAŃCÓW WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO- MAZURSKIEGO
 
 
CO SŁYCHAĆ W PROJEKTACH
 
„WARMIA MAZURY LOKALNIE”
 
 
Projekt: Bliżej nieba
Wnioskodawca:
Mazurskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej w Orzyszu
Realizator:
Grupa nieformalna: „Pasjonaci astronomii. Trójka nauczycieli SP w Okartowie: Małgorzata Krawiec, Mirosława Majewska, Hubert Makowski, którzy chcą zainteresować dzieci ze wsi Okartowo mało znaną dziedziną wiedzy.”
Okres realizacji:
28.08. – 28.11.2014
Wysokość dotacji:
4385,00 zł
 
Idea projektu zrodziła się z faktu, że takie dziedziny nauki jak fizyka i astronomia w codziennym życiu są bardzo pomijane. Tak naprawdę wiemy tylko tyle, że w górze są gwiazdy, nasz naturalny satelita - księżyc, a kiedy w nocy nie ma zachmurzenia, można zobaczyć jakąś „Niedźwiedzicę”. Trójka nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Okartowie postanowiła zarazić pasją do astronomii swoich uczniów. Poświęcali czas na spotkania z kilkuletnimi dzieciakami, opowiadali im w fantastyczny sposób o różnych zjawiskach, które można zaobserwować na niebie. W tym celu bardzo przydatny okazał się zakupiony w ramach projektu teleskop. I o ile jesienią niestety aura nie zawsze sprzyja obserwacjom nieba, uczestnicy wykazali się ogromną wytrwałością i cierpliwie czekali na gwiezdne pokazy. Determinacja została wynagrodzona: udało się zaobserwować kometę oraz kilka gwiazdozbiorów. Dodatkowo większość spotkań urozmaicona była prezentacjami multimedialnymi. Na koniec projektu zorganizowano wystawę „kosmicznych” prac wykonanych w czasie trwania przedsięwzięcia oraz niewielką imprezę podsumowującą, w trakcie której zaprezentowano zdjęcia gwiazd zaobserwowanych za pomocą teleskopu.
Najmilszym zaskoczeniem jest dla nas fakt, że i uczniowie klasy VI zostali wciągnięci w podobne działania w projekcie „Poznajemy planety Układu Słonecznego”. Prace wykonane na konkurs zostały zaprezentowane równolegle z tymi z projektu dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród ludzi przybyłych na podsumowanie.
 
 
Projekt: Orzysz aktywnie
Wnioskodawca:
Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” Orzysz
Realizator:
Grupa nieformalna „Aktywni dorośli z Orzysza”
Okres realizacji:
25.08. – 28.11.2014
Wysokość dotacji:
1600,00 zł
 
Głównym celem projektu była integracja mieszkańców Orzysza i zmobilizowanie ich do wspólnego działania na rzecz własnej miejscowości poprzez organizację imprez sportowych promujących aktywny sposób spędzania wolnego czasu. W ramach projektu odbywały się turnieje gier i zabaw oraz turnieje unihokeja. Do udziału w projekcie zaproszono mieszkańców miasta i gminy Orzysz: dzieci z Przedszkola Miejskiego „Niezapominajka” w Orzyszu, przedszkolaków i uczniów SP w Orzyszu, młodzież z Gimnazjum w Orzyszu, rodziców, dorosłych mieszkańców oraz dzieci w wieku 3-4 lata.
 
Zawodnicy turniejów uczestniczyli w konkurencjach sprawnościowych opartych na zabawach bieżnych, kopnych, rzutnych i skocznych oraz rozgrywkach unihokeja. W realizacji projektu zaangażowani byli członkowie UKS „Jedynka” Orzysz, Szkoła Podstawowa w Orzyszu, MOSiR w Orzyszu, Świetlica Środowiskowa „Kajak” działająca przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Orzyszu oraz orzyska młodzież.
Wszystkim uczestnikom turniejów gratulujemy sportowej rywalizacji oraz świetnej zabawy, a tym, którzy pomogli w realizacji projektu serdecznie dziękujemy.

Projekt: Razem możemy więcej
Realizator:
Grupa nieformalna „Pomóżmy innym”
Okres realizacji:
25.08. – 28.11.2014
Wysokość dotacji:
4500,00 zł
 
Jak pomóc odnaleźć się w zwykłym świecie osobom niewidomym i słabowidzącym? Na świetny pomysł wpadła koordynatorka grupy nieformalnej „Pomóżmy innym”. Sama jest osobą niedowidzącą, przez co doskonale wie, jakie ułatwienia przydałyby się w codziennym życiu ludziom, który borykają się z tym problemem.
Działania projektu skupiły się na zwiększeniu aktywności społecznej i zawodowej osób o słabym wzroku. Składały się na to „Spotkania z książką” w formie e-booka, konkurs na powieść literacką, spotkania z lekarzami: diabetologiem, geriatrą oraz okulistą, a także – dla osób źle rokujących – z instruktorem Braille’a. Najbardziej potrzebujący uczestnicy projektu zostali wyposażeni w pomocne przedmioty życia codziennego, jak na przykład zegarki, termometry, wagi oraz glukometry podające na głos aktualne dane.
W realizacji spotkań pomogły pełnosprawne osoby, dzięki czemu obie grupy poczuły się zintegrowane. W szczególności przysłużyło się to osobom zdrowym, bo wiele z nich nawet nie zdawało sobie sprawy, jak niesprawny wzrok może utrudnić zwyczajne funkcjonowanie.
 
Projekt: Żyj z pasją
Wnioskodawca:
Stowarzyszenie Kobieta na PLUS
Realizator:
Grupa nieformalna „Kobiety z pasją”
Okres realizacji:
10.08. – 30.11.2014
Wysokość dotacji:
3100,00 zł
 
Jak dać nowe życie starym rzeczom albo stare życie nowym, a przy okazji zintegrować pokolenia? Doskonale udało się to Grupie nieformalnej „Kobiety z Pasją” poprzez organizowanie wspólnych zajęć z mistrzowskiej sztuki rękodzielniczej, jaką jest coraz popularniejszy decoupage.
Dzięki poprzednim działaniom w tej dziedzinie, bez problemu udało się znaleźć wykwalifikowaną instruktorkę, która pokazała wszystkim, jakie materiały i narzędzia stosować, aby prace były naprawdę zniewalające. W tym celu zakupiono mnóstwo drewnianych szkatułek, chusteczników, pudełek, herbaciarek, pędzelków, rozmaitych mazideł, jak kleje, lakiery, emulsje do spękań, ufff… Krótko mówiąc, było ogromne pole do popisu. Spotkania stanowiły ważny element życia uczestników nie tylko dlatego, że można było wykazać się inwencją twórczą, ale zwyczajnie spotkać się w gronie wielopokoleniowym, porozmawiać na dziesiątki tematów, pośmiać się i dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.
Dodatkową atrakcją dla większego grona były organizowane przez uczestników wystawy ich cudeniek w Bibliotece Pedagogicznej w Piszu oraz w Domu Kultury w Rucianem Nidzie, które cieszyły się spora ilością zachwyconych odwiedzających.
Warsztaty, nawet po zakończeniu projektu cieszą się ogromną popularnością wśród przedstawicieli młodszego i starszego pokolenia.
 
Projekt: Co to za drzewo?
Realizator:
Grupa nieformalna „Młodzi leśnicy na ścieżce”
Okres realizacji:
25.08. – 28.11.2014
Wysokość dotacji:
3800,00 zł

Celem projektu było szerzenie wiedzy na temat przyrodniczych walorów najbliższej okolicy, budzenie wrażliwości na piękno tej przyrody oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Niemniej ważnym aspektem było wzmacnianie relacji między mieszkańcami miasta, lecz także wzbogacenie oferty dla turystów przybywających do Rucianego Nidy. Doskonalenie znajomości języka angielskiego służyło poprawieniu wiedzy zawodowej przyszłych leśników. Rozpoczęto od zajęć przyrodniczych, w trakcie których omawiano podstawowe pojęcia przyrodnicze. Wśród tematów była budowa drzewa, najpopularniejsze gatunki występujące w Polsce - ich biologia, wymagania i występowanie. Następnie przygotowano listę gatunków rosnących na terenie Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie i wytypowano okazy do opisania. Zostały przygotowane tabliczki opisujące poszczególne drzewa i powstała mini ścieżka leśno-przyrodnicza. Na zajęciach językowych poruszano podobne tematy, ale w języku angielskim. Zorganizowano dwa konkursy: przyrodniczy w języku angielskim oraz konkurs "Co to za drzewo?". Przygotowane zostały scenariusze zajęć dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej, które będą prowadzone na terenie ścieżki przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli. Podstawowy efekt to stworzenie ścieżki leśno-przyrodniczej - miejsca o walorach edukacyjno-poznawczych i rekreacyjnych. Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych, mieszkańcy Rucianego Nidy oraz turyści będą mieli tu możliwość atrakcyjnego spędzania czasu wolnego, a przy tym kształtowania postaw proekologicznych. Członkowie grupy mają już pomysły, w jaki sposób można rozbudowywać i wzbogacać ścieżkę tak, aby stawała się ciekawym produktem lokalnym.
 
Projekt: Łączymy pokolenia
Realizator:
Grupa nieformalna „Bez granic”
Okres realizacji:
01.09.2014 – 30.11.2014
Wysokość dotacji:
3300,00 zł
 
Projekt opierał się na wzmocnieniu współpracy i dialogu międzypokoleniowego poprzez różne wspólne formy działania. Dzięki akcji plakatowej udało się pozyskać uczestników do codziennych marszów z kijkami. Każdego dnia w kilkuosobowych grupach chętni przemierzali od 3 do 6 kilometrów leśnych ścieżek, dróg i bezdroży. Wszyscy byli bardzo rozmowni, więc nie było problemu z wzajemnym kontaktem. Od słowa do słowa, przeszliśmy do utworzenia grupy teatralnej. Powoli tworzyliśmy scenariusz, kostiumy i scenografię. Jako zachętę do dalszego działania zaprosiliśmy grupę seniorów i młodzieży do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie na spektakl „Damy i Huzary”. Nie zabrakło również czasu na wspólne spacery po okolicy i wspomnienia, jak obecne miejsca wyglądały kiedyś. Kilka osób przyniosło nawet zdjęcia ze starymi zakamarkami Rucianego Nidy i okolic. Nie do wiary, że w ciągu 30 lat miejscowość może zmienić się nie do poznania!
Na zakończenie projektu, ale jednocześnie pozostawienie jego efektów na dłużej, każdy z uczestników dostał nasiona i informację, jak wyhodować roślinę. Niespodzianki, która wyrosną na wiosnę, razem posadzimy w okolicy świetlicy środowiskowej w Rucianem Nidzie. Dzięki temu każdy, kto znajdzie się w pobliżu, będzie z uśmiechem na twarzy wspominał współpracę oraz dialog międzypokoleniowy, któremu grupa nieformalna pomogła zaistnieć.
 
Projekt: Marsz z kijkami – marsz po zdrowie
Realizator:
Grupa nieformalna „LEJDIS”
Okres realizacji:
10.08.2014 – 28.11.2014
Wysokość dotacji:
5000,00 zł
 
Celem projektu było zorganizowanie czasu wolnego dla mieszkańców gminy Ruciane-Nida, zachęcenie ich do aktywności ruchowej, aktywizowanie w dziedzinie sportu i rekreacji, inicjowanie wspólnego, rodzinnego spędzania czasu wolnego i propagowanie jego ciekawych form. Projekt polegał na zorganizowaniu zajęć ruchowych z wykorzystaniem kijków do nordic walking. Trenowanie marszów z kijkami do nordic walking jest zajęciem odpowiednim dla osób w każdym wieku. Poprawia koordynację ruchową, mobilizuje do wysiłku bardzo dużo grup mięśniowych, jednocześnie nie obciążając stawów. Dodatkowym elementem urozmaicającym treningi były pedometry, które liczyły wykonane kroki oraz przebyty dystans, dzięki którym można było usystematyzować poczynania sportowe.
Takie działania przyczyniły się do podniesienia sprawności fizycznej kilkunastoosobowej grupy mieszkańców gminy Ruciane-Nida. Zajęcia pomogły uczestnikom w odreagowaniu stresu dnia codziennego, chwilowemu zapomnieniu o problemach, zaś regularne treningi spowodowały, że poczuli się oni młodsi i piękniejsi. Pomogło to także w odzyskaniu harmonii ducha i energii, potrzebnej do podejmowania kolejnych wyzwań.
 
 
Projekt: Zdrowie w Twoich rękach
Wnioskodawca:
Fundacja Centrum Innowacji i Rozwoju
Okres realizacji:
11.08 – 30.11.2014
Wysokość dotacji:
4555,80 zł
 
Kto wiedział, że na myszce i klawiaturze komputerowej żyje więcej gatunków bakterii, niż w toalecie? A kto wie, że dokładne mycie rąk chroni przed ok. 99% zarazków? Odpowiedź jest prosta: wie ten, kto uczestniczył w warsztatach projektu „Zdrowie w Twoich rękach”. Przedsięwzięcie było nakierowane na krzewienie wiedzy na temat zakażeń szerzących się poprzez brudne ręce oraz przeprowadzenie warsztatów na temat prawidłowego mycia rąk. Jest to zdecydowanie najtańszy sposób zapobiegania infekcjom, ale jak pokazała praktyka, jednocześnie bardzo wesoły, zwłaszcza, jeśli przeprowadza się go na przykład na grupie trzylatków. Zaczęto od najmłodszych grup wiekowych, ponieważ chodzi tu o ukształtowanie nawyków higienicznych, które w przyszłości niejednej osobie pozwolą uniknąć nieprzyjemnych, ale i niebezpiecznych schorzeń. Do udziału w warsztatach zaproszono także nauczycieli, pielęgniarki oraz pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, którzy potwierdzili trafność decyzji oraz prawidłowość przekazanego sposobu mycia rąk.
Aby utrwalić efekty działań, wydrukowano łącznie ponad 2000 plakatów i ulotek, które rozpowszechniono w najbardziej uczęszczanych miejscach Pisza, ale także w szkołach i przedszkolach. Zorganizowano 70 warsztatów, w których udział wzięło ponad 1000 dzieci z całego powiatu piskiego.
Niemniej ważnym elementem projektu były działania start-upowe, które pozwoliły na przemianę pomieszczeń w przyjemne i bezpieczne biuro, które w przyszłości będzie wspaniałym miejscem do realizacji kolejnych inicjatyw.
Jak podsumowuje Koordynatorka:
„Każda akcja prozdrowotna, w której społeczeństwo bierze udział, działa na jego korzyść. Stawialiśmy na wyrobienie odpowiednich postaw poprzez edukację i działania informacyjne, szerząc dobre zwyczaje higieniczne. Zdrowie to korzyść nie tylko w skali mikro, ale i makro. A to się wszystkim opłaca.”
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego