Przyrodniczo - kuturowe bogactwo Gminy Ruciane Nida poznane i zapamiętane! - Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży

Idź do spisu treści

Menu główne:

Przyrodniczo-kulturowe bogactwo naszej gminy


Grupa nieformalna „Miłośnicy Ukty i Okolic” – nauczyciele Szkoły Podstawowej w Ukcie, zakończyła realizację projektu „Przyrodniczo-kulturowe bogactwo naszej gminy”, dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży/Ośrodka Działaj Lokalnie w Rucianem Nidzie.

Nadrzędnym celem projektu było poznanie przez odbiorców, głównie uczniów Szkoły Podstawowej w Ukcie i ich rodziców, własnego regionu, w tym dziedzictwa kulturowego, historii i walorów przyrodniczych gminy Ruciane – Nida. Od czerwca do końca listopada miało miejsce mnóstwo ciekawych działań. Na początku zorganizowano warsztaty kulinarne w Agroturystycznym Gospodarstwie Ekologicznym „Majdan”, podczas których uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób robi się masło i ser. Można było też dla rozrywki pojeździć bryczką oraz porywalizować między sobą w rzucie gumiakiem, czy też podkową. W Kadzidłowie, w 200-letniej chałupie podcieniowej, obserwowano odtworzone wnętrza mieszkalne z XIX i XX w. oraz jednoizbową szkołę wiejską z początku XX w. Obyła się tu lekcja kaligrafii przy użyciu pióra i atramentu.

W Parku Dzikich Zwierząt obserwowano rodzime gatunki zwierząt. Na zakończenie pobytu w Kadzidłowie poznano ciekawostki przyrodnicze i historyczne (o ochronie lasu, o szkodach wyrządzonych przez zwierzęta i wiatr, o tajemnicach mrowiska, cmentarz żołnierzy napoleońskich) Umożliwił to spacer trasą ścieżki edukacyjnej „Kadzidłowski las”. W Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu poznano fakty z życia poety oraz jego twórczość, a na ścieżce przyrodniczej wokół leśniczówki odbyły się podchody literackie "Śladami Gałczyńskiego".
Zajęcia te doskonale rozwijały orientację w terenie, poszerzyły wiedzę przyrodniczą i polonistyczną. Wyjazd do Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie umożliwił obserwację konika polskiego, przedstawicieli bydła rasy polskiej czerwonej i hodowlę bobrów.
Nie mniej ciekawa była wizyta w Muzeum Przyrodniczym. Realizując kolejny punkt projektu "Przyrodniczo - kulturowe bogactwo naszej gminy", wybrano się do Wojnowa. W Klasztorze poznano dzieje mazurskich staroobrzędowców. Następnie uprzątnięto groby i zapalono znicze na starym cmentarzu. Zadowoleni z miło i przede wszystkim pożytecznie spędzonego czasu, uczestnicy odpoczęli przy ognisku, posilając się pieczonymi kiełbaskami.
Właściciele Hotelu Mazurski Eden w Iznocie zorganizowali interesującą, żywą lekcję historii na temat dziejów plemienia Galindów. Nagrodą za udział w projekcie była wizyta studyjna na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. W Muzeum Przyrodniczym, Parku Pałacowym, Rezerwacie Pokazowym Żubrów oraz na Szlaku Dębów Królewskich poznawano procesy ekologiczne i zjawiska przyrodnicze, jak również sposoby użytkowania Puszczy Białowieskiej na przestrzeni wieków. 
Wszystkie wycieczki cieszyły się dużą popularnością. Ich uczestnicy często powtarzali, że chętnie by je powtórzyli.
Realizacja projektu „Przyrodniczo-kulturowe bogactwo naszej gminy” to nie tylko zwiedzanie. Grupa teatralna przygotowała i brawurowo przedstawiła inscenizację legendy „Panna Wodna z Zamordeja”.
Odbył się konkurs wiedzy o walorach gminy Ruciane – Nida. Zespół redakcyjny publikował relacje z najciekawszych wydarzeń. Wykonano plakaty promujące ciekawe miejsca w najbliższej okolicy. Przed szkołą stanęła tablica informująca mieszkańców i turystów o tym, co warto zwiedzić na terenie gminy Ruciane – Nida.
Więcej informacji i zdjęć na: www.facebook.com/milosnicy.ukty/

Relazja Pani Małgorzaty Kisielewskiej – liderki grupy
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego