Działaj Lokalnie 2016 w Mrągowie. - SPDiM

SPDiM.pl
SPDiM.pl
tel: 510 211 940
tel: 500 227 829

facebook
SPDiM.pl
SPDiM.pl
e-mail: kierod@op.pl
e-mail: spdimrn@gmail.com
SPDiM.pl
Przejdź do treści
Działaj Lokalnie 2016 w Mrągowie.

„Mrągowo miasto zdrowia - Mazury dla Diabetyków”
Stowarzyszenie Zielone Dzieci Mrągowo.

Działamy lokalnie i to jest dla nas najważniejsze. Wzrasta moc aktywnych mieszkańców, a nasze Mrągowo jest miejscem dobrym do kreowania pomysłów. Idea działania dla dobrostanu mieszkańców porwała nas do pracy. W tegorocznej edycji Programu „Działaj Lokalnie” realizowanej na terenie Mrągowa,  kilka organizacji pozarządowych i grup nieformalnych pozyskało środki z  Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Chcę Wam opowiedzieć naszą mrągowską historię, zachęcając naszym przykładem do łączenia swoich działań z innymi NGO oraz firmami, które często prowadzą politykę CSR - Społecznej Odpowiedzialności  Biznesu, spójną z naszymi celami. Wszystkim nam chodzi o poprawę jakości życia i dokonywanie zmian na lepsze. Mrągowskie Stowarzyszenie Zielone Dzieci realizując w 2016 roku z dotacji „Działaj Lokalnie” projekt pt. "Mrągowo miasto zdrowia - Mazury dla Diabetyków" zaprosiło kilka innych organizacji do uczestnictwa. Razem prowadziliśmy na terenie Mrągowa działania popularyzatorskie związane z programem aktywizacji społecznej i zawodowej, profesjonalizującej działania NGO.

Wiele inicjatyw programu udało się przeprowadzić dzięki połączonym siłom ludzi i instytucji, które reprezentują. Naszym partnerem tradycyjnie jest Instytut Hortiterpii. Uczestniczyliśmy w III Hortifestiwalu. Dzieci i rodzice, seniorzy a także turyści zostali zaproszeni do wykonania razem z hortiterpeutą i pomocnym  instruktorem jesiennych horti kompozycji. Mrągowo miasto zdrowia posiada naturalne zasoby. Spotkanie przebiegło pod hasłem zdrowie i emocje w naturze. Potencjałem Mazur jest specjalizacja i działanie na przez innowacje łącząca kilka dziedzin: etnobotanika, historię, edukację, terapię i rehabilitację, turystykę. Ważne jest dla nas doświadczenie w działaniu i wymiana myśli. Wykonaliśmy Bajkowe horti bukiety. Gry i zabawy przyrodniczo – ogrodnicze, quizy i zajęcia dla całej rodziny, wszystkim się bardzo podobały. Można było też dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego  i cukru we krwi, które prowadziła  zaprzyjaźniona pielęgniarka.  bardzo ważne, gdyż razem pomagamy zatrzymać zdrowie dla nas i bliskich. Ważna dla dobrej kondycji jest przyjemna aktywność połączona ze spacerem i wycieczkami rowerowym,  ten temat polecamy dla osób z problemami cukrzycy.

III Hortifestiwal współrealizowaliśmy w Centrum Edukacji Ekologicznej na Jaszczurczej Górze w Ekomarinie. Tam  przez dwa dni zajęć przyrodniczo – ogrodniczych i spotkań w przyjaznej formule, dostępnej dla rodziców i dzieci osób starszych, poznawaliśmy tajemnice mazurskich ogrodów. Odwiedziło nas wieli ludzi szukających ciekawych miejsc do miłego spędzenia czasu i ratowania zdrowia. Pierwszy dzień poświęcony był spotkaniom międzynarodowych dyskusji. Goście z Niemiec - z Ulm i z Warszawy oraz innych części Polski oraz my - z mazurskich miasteczek, poszukiwaliśmy wspólnego mianownika dla określenia potrzeb współczesnej rehabilitacyjnej opieki zdrowotnej i społecznej, wartości funkcji bezpośredniego kontaktu z przyrodą i korzystania z zasobów naturalnych. Uczestnicy cyklu otwartych wykładów pt. „Mrągowo miasto zdrowia”, poznali kilka ćwiczeń jak w sposób łatwy i przyjemny czerpać siły ze środowiska nas otaczającego. Uczyliśmy jak założyć sensoryczny ogród dla ratowania zdrowia, pokazaliśmy też, czym są społeczne ogrody. W tym miejscu chcę przekazać jeszcze jedną niezwykłą informację. Bezpośrednim efekt połączenia działań jest uruchomienie od 23 października pierwszego społecznego ogrodu na ulicy Chopina 7. Głównymi twórcami ogrodu byli sami mieszkańcy kamienicy. Widać jak " zielona moc Mrągowa" rośnie, gdyż to jest dopiero początek rozkwitu społecznej inicjatywy w naszym mieście. Wszystko to było możliwe dzięki wsparciu i mądrym radom pracownikom Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży /  Ośrodka Działaj Lokalnie w Rucianym Nida. Współpraca kształtuje nasze charaktery, wtedy pojawią się sprzyjające warunki do wspólnego rozwoju. Udało się nam stworzyć replikę mazurskiego stroju mazurskiej gburki ( słowo oznacza gospodynię), czyli mieszkanki Ządźborka dawnego Mrągowa. Obecnie powstaje męska wersja stroju Ządźborskiego gbura, dla której pierwowzorem jest zaradny gospodarz a także leśnik. My ze swojej strony serdecznie polecamy i zapraszamy do uczestnictwa w Programach „Działaj Lokalnie”. Mamy nadzieję na możliwość spotkania podsumowującego program, być może na konferencji, na której będziemy mogli pokazać nasze "Mrągowo miasto zdrowia". Innowacja społeczna zmienia na lepsze, prace dotyczące komunikacji społecznej są tu kluczowe. Dzielimy się tym co już zrobiliśmy. Zaangażowanie i niezwykła chemia pomiędzy władzami lokalnymi, mieszkańcami i społecznikami doprowadziła do wspaniałych efektów.

Koordynat orka Projektu  „Mrągowo miasto zdrowia - Mazury dla Diabetyków”  Zofia Wojciechowska.

Działania dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX”, którego operatorem jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży / Ośrodek Działaj Lokalnie.
Telefon:
Alina Kierod - prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży, koordynator "Działaj Lokalnie" - 510 211 940
Stanisław Kierod - koordynator FIO Warmia Mazury Lokalnie, organizator wypoczynku letniego i zimowego - 500 227 829

DANE ADRESOWE:

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży
     ul. Kolejowa 2B,
                    12-220 Ruciane Nida    
SPDiM.pl
SPDiM.pl
SPDiM.pl
SPDiM.pl
KRS: 0000235436
Regon: 280036529
NIP: 8491518666
nr konta: 73 9364 0000 2001 0005 1783 0001
Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00
SPDiM.pl
SPDiM.pl
Wróć do spisu treści